Archiv

Podporujeme

Aktuality MŠ Písečná

V úterý 19.6.2012 jsme s dětmi podnikly pěší výlet přes pastviny na pískovnu, kde nás čekalo kouzelné dopoledne plné báječných zážitků. Děti se svezly na lodičkách, pojmenovaly 2 kapry na Křemílka a Vochomůrku, které nám pan Felbaba chytil a pak hned s dětmi pustil zpátky do rybníku. Děti poběhaly po písčité pláži a pak se s chutí pustily do chutného oběda kuřecího řízku s brambůrkem a jako zákusek sladkého ovocného nanuka. Na terase se povozily na malých kolech, pohoupaly na houpačce, obdivovaly exotického papouška a kluci s nadšením posedaly do džínového velorexu. Pan Planý nám na ukázku přivezl dva malé býčky a Pepča se s nimi velmi rád nechal vyfotit. Dopolední čas uběhl velmi rychle a my jsme se do školky vracely plni dojmů a kouzelných zážitků. Velmi děkujeme manželům Felbabovým a jejich dětem a také panu Planému za velkou ochotu, trpělivost, výborný oběd a prožití krásného dne. Také děkujeme za pomoc s dětmi i maminkám Ivetě a Karle Manglovým, které si snad s námi zpestřily svůj den.

V úterý 12.6.2012 si děti poslechly zajímavou přednášku jak se chovat v případě nebezpečí, které na nás mohou venku číhat a jak mu předcházet. Pověděl o nejdůležitějších telefonních číslech a nechal děti shlédnout video sanitky ve velkém městě v Praze. Děti se na mnohé otázky hlásily a správně odpovídaly a my věříme, že si vše potřebné zapamatují. Děkujeme panu Ďubkovi za ochotu a poutavou přednášku.

V pátek 8.6.2012 jsme s dětmi zašly do mokřad a pan Konečný nám opět velmi poutavě přiblížil život v této oblasti a ukázal mnoho zajímavých živočichů. Od malých pulců až po žabičky, vážky, berušky a jiné druhy, se kterými se v běžné přírodě ani nesetkáme. Děti byly velmi nadšené a odnesly si určitě mnoho nových poznatků. Děkujeme panu Konečnému za jeho velkou ochotu a znalosti. ( viz.fotogalerie ) 

Ve středu 6.6.2012 jsme si udělaly malý výlet za dětmi do MŠ Supíkovice. Všechny děti byly natěšené na nové zážitky nejen z autobusu, ale i z celého dopoledního pobytu v mateřské škole. Paní učitelky si pro všechny nachystaly soutěže, hry a tanec a my jsme se náramně bavily. Potom si všechny děti společně hrály a společná fotka ukončila celé příjemné dopoledne. Děti poznaly, že správní kluci i holky jsou i jinde ve školkách. ( viz.fotogalerie )

V pátek 1.6.2012 jsme dopoledne na školní zahradě oslavily Den dětí plný her a zábavy. Děti se snažily projít každým stanovištěm, kde si vyzkoušely svoji fyzickou zdatnost ve skákání v pytli, chůzi ve velikých holínkách, házení balonkem a kroužkem na cíl, kdo dříve přiveze kolečka s nákladem k metě či přinese na lžíci malý míček. Na závěr jsme soutěžní klání ukončily přetahováním lana. Aby děti měly den ještě sladší, všichni dostaly nanuka a diplom s balíčkem dobrůtek. I když se na nás počasíčko mračilo, přesto jsme si ho všichni báječně užily. ( viz. Fotogalerie MŠ )

V pondělí 28.5.2012 jsme ve školce měli besedu s myslivcem p. Planým, který dětem vykládal o lese, jak se stará o zvířátka, co vše musí myslivec umět a znát. Dětem ukazoval obrázky zvířátek a o každém něco pověděl. Největší ticho nastalo, když pan Planý vytahoval z obalu  pušku a nádherně zdobenou loveckou dýku...Děti se opět dozvěděli mnoho zajímavostí ze světa přírody a zvířátek. Děkujeme. ( viz. fotogalerie )

V pátek 18.5.2012 navštívily děti ze Sluníček SVČ Duha v Jeseníku a vyslechly si druhou část výukového programu Zelený ostrov. Po výbuchu sopky se příroda začala regenerovat díky rostlinkám a živočichům a znovu začal koloběh života v přírodě. Dozvěděly se o podstatě vitamínů v ovoci a zelenině a speciální lupou pozorovaly kopřivu, co na ní vlastně pálí. Na závěr se podívaly na naše adoptivní činčilky a s mnoha dojmy se opět vrátily do školky. ( viz.fotogalerie )

V úterý 15.5.2012 za námi do školky přišla návštěva, dobrovolní hasiči z Písečné, paní Hamšíková a pan Heralt v uniformě hasičů. Děti se dozvěděly o nebezpečí ohně i vody v přírodě, co vše musí hasiči vykonávat, jaké mají vybavení, o co se musí postarat, než vyjedou k požáru či jinému nebezpečí a jakou mají zodpovědnost. Děti výklad doplňovaly svými zážitky a rády vyzkoušely hasičskou helmu i dámský klobouček. ( viz. fotogalerie )

 

V sobotu 12.5.2012 proběhla v kulturním domě v Písečné slavnostní akademie ke dni matek a na ní vystoupily i děti z naší školky. Berušky ukázaly svůj program básní a písní o zvířátkách a jaru s pohybem a Sluníčka předvedly hudební program o Včelích medvídkách. Věříme, že se dětem představení povedlo a všem divákům líbilo. ( viz.fotogalerie )

 

Pátek 27.4.2012 byl pro nás velmi slavnostní, neboť od samého rána se děti těšily na odhalení totemu, který spolu s dětmi z 5.třídy ZŠ malovaly. A nastala ta velká chvíle, kdy se z totemu stáhla plachta a ten se nám ukázal v plné kráse. Paní učitelka Jankesová přivítala všechny rodiče, pozvané hosty a poděkovala panu Vitáskovi z Javorníku, který totem vyřezal a také dětem za jejich píly. Nato následovalo poetické pásmo o semínku, děti pak po zahradě sbíraly rozhozené papírové květinky a spolu s rodiči z nich vytvořily mandalky a krásné květinové obrazce. Poté si zahrály klidné hry na kukačku a včeličky, za rytmu reprodukované hudby rozvířily tanec čarodejnic, rej skřítků a víl kolem ohně a pak nastalo opékání špekáčků a volná zábava. Věříme, že všem chutnaly koláčky, buřty a chléb, které nám sponzorsky darovala Selská pekárna a řeznictví, že křehké kokosové řezy od paní Slovákové byly lahodné a že Avie p.Marcely Vašinové všem přišla vhod na doplnění pitného režimu a ostatních dobrůtek. Počasí bylo dokonale jarní s letními teplotami a sluníčko se opravdu činilo. Odpolední akci jarní slavnosti jsme si užily a věříme, že všichni si přišli na své. (viz.Fotogalerie)

Pan Vitásek z Javorníku nám na naší školní zahradě vyřezal z pokáceného stromu pěkný totem a naše děti společně s dětmi ze ZŠ totem malovaly. Práce to nebyla vůbec jednoduchá, sluníčko se nám schovalo za mraky, takže ranní chlad byl cítit a pracovat na lešení, potřebovalo pořádný kus odvahy. Všechny děti, které pomáhaly, to zvládly na jedničku a zaslouží si velikou pochvalu. (viz. Fotogalerie MŠ)

 

V pátek 13.4.2012 se děti ze Sluníček účastnily exkurze do Selské pekárny v Jeseníku a seznámily se s výrobními stroji a postupem na výrobu pečiva. Při odchodu každý dostal čerstvě upečený voňavý koláček a hlavně chlapci odcházely plní nových dojmů. (viz. Fotogalerie MŠ)

 

Ve středu 11.4.2012 jsme se seznámily s novými dětmi, kteří se s rodiči přišly podívat do naší MŠ a zároveň zapsat na další školní rok. Děti si chvilku pohrály ve třídě Berušek a pak jsme všichni shlédly pohádky malého divadélka Sluníčko ze Šternberku. Představení se dětem velmi líbilo a věříme, že se na nás nové děti už těší a my je rádi mezi sebe v září přivítáme. (viz. Fotogalerie MŠ)

 

V úterý 3.4.2012 přišla za námi do školky p.Tazbírková, aby nám ukázala, jak se plete pomlázka z vrbových proutků. Adámek hned od počátku držel pomlázku, Markétka i Klárka potom vypomáhaly s drobnými úkony a pomlázka byla hned na světě. Děkujeme a těšíme se již na velikonoční pondělí. (viz.Fotogalerie)

Ve středu 21.3.2012  jsme s našimi dětmi i kamarády ze ZŠ šly vyprovodit vládkyni zimy Morenu a konečně přivítat jaro. S hlasitými říkadly a písněmi za doprovodu řehtaček, píšťalek a různých hrkacích nástrojů jsme popřály krásné jaro v obchodě, lékárně, na obecním úřadě, kadeřnictví a Jednotě a s Morenou jsme se šly rozloučit k řece. Tam jsme jí naposledy pohrozily, že už se letos nemá vracet, zapálily a s hlasitým halekáním hodily do řeky. Snad se vrátí až za rok. Takto v duchu tradice jsme oslavily první jarní den. (viz.Fotogalerie)

V sobotu 3.3.2012 šly děti ze Sluníček potěšit krátkým pásmem básní a písní  ženy ze Svazu žen, které přišly do školy oslavit svátek MDŽ. (viz.Fotogalerie)

Práce Sluníček - v centru aktivit manipulační a stolní hry si děti složitou technikou vyráběly paruky.....a povedly se jim. (viz.Fotogalerie)

V rámci enviromentální výchovy se nejenom seznamujeme s přírodou a jejími zákony, pravidly a ochranou, ale staráme se i o naše ptáčky, kteří se v tomto zimním období nemají zrovna nejlépe. Avšak cesta ke krmítkům je často zavátá....nás to však neodradí a dokážeme si pomoci. (viz.Fotogalerie)

V pondělí 13.2.2012 jsme si ve školce udělali maškarní bál. Děti se nám rázem změnily v piráty, myslivce, rybáře, ale i něžné princezny, víly, čarodějky a jiné stvořeníčka. Každý se nám na "molu" představil a potom začal rej masek, kdy se tančilo a zpívalo podle hudby, děti si dělaly dlouhého hada či tančily ve skupinkách. Sluníčka si zahrály hru Na židličky a Berušky jim fandily. Na konec si každý vybral drobnou odměnu a dostal malou sladkost. Dětem se karneval moc líbil a někteří se ani nechtěly vysvléknout z masek. A tak jsme prožily zase jedno příjemné netradiční dopoledne. (viz.Fotogalerie)

V úterý 7.2.2012 za námi do školky přijela paní, která dětem začala vyprávět krásnou indiánskou pohádku za zvuků různých tonů, rytmů a vibrací nástrojů přírodních národů - tibetských mís a zvonečků, šamanského bubnu, dvojačky, hromozvuku, deštné hole a jiných, nám neznámých, nástrojů. Pohádka děti vtáhla do děje, kdy příroda postrádala životadárný déšt a Indiáni prosbou a přáním déšt seslali na vyschlou přírodu. Děti ne jenom pozorně poslouchaly, pozorovaly, rozeznávaly neznámé zvuky, ale také tančily, zpívaly a relaxovaly. Pohádka byla přínosná k rozvoji enviromentální výchovy a osvěžující muzikoterapie. (viz.Fotogalerie)

Pár fotomomentek s naší kamarádkou Ferdinandkou. (viz.Fotogalerie)

Matyášek slavil svoje páté narozeniny a s maminkou pro děti vyrobil originální dobrůtku - sladký miňonkový vláček. (viz.Fotogalerie)

Ve středu 1.2.2012 si naše děti v rámci akce Celé Česko čte dětem poslechly od dětí ze ZŠ ukázky pohádek a příběhů z knihy Dášenka, Křemílek a Vochomůrka a hádaly zimní hádanky. Na konec děti vymalovávaly obrázky spojené se čteným tématem. Dopoledne se staršími kamarády i paní ředitelkou ze školy bylo milé a poučné. (viz.Fotogalerie)

 

V pondělí 23.1.2012 za námi do školky zavítal skřítek Zimníček a se svojí kamarádkou nám povídal o tom, co dělají zvířátka a ptáčci v zimě, čím se živí, jak se o ně lidé starají. Nechal děti podívat se do dalekohledu na ptáčky, které zvědavě poletovali kolem nás a na závěr děti šlapaly cestičky ve sněhu a hrály pohybovou hru na orla a myšky, které před dravcem musí utíkat pouze ve vyšlapaných cestičkách. Foto se skřítkem zakončilo příjemné chvíle na zimní zahradě. (viz.Fotogalerie)

 

Ve čtvrtek 26.1.2012 jely děti ze Sluníček do Duhy, kde si poslechly přednášku o vzniku nového života po výbuchu sopky. Potom si každý z tvarovací hmoty vymodeloval, podle vlastní fantazie, tvar sopky a na závěr podle hudby pohybově ztvárnily růst malého semínka do velkého stromu. (viz.Fotogalerie)

 

Ve čtvrtek 12.1.2012 přišli za dětmi do školky Tři králové - Kašpar, Melichar a Baltazar a pan Juris, který dětem objasnil tradici Tří králů. Ti nám zazpívali svoji známou píseň a děti jim na oplátku zazpívali koledu netradiční. Pak se s námi rozloučili neboť před sebou měli ještě dlouhou pouť. (viz.Fotogalerie)

 

K vánočním svátkům přejeme to, co srdce může přát, také to, co duše může dát...a také to, co člověk nemůže pokaždé znát.

Šťastné a radostné svátky Vánoc přeje kolektiv MŠ

 

Vložený obrázek

 

V úterý 20.12.2011 navštívily děti ze Sluníček vánoční výstavku v DUZE v Jeseníku a podívaly se na tradiční vánoční výrobky z těsta, pálené hlíny, háčkované zvonečky, svícínky různých druhů, seznámily se s dávnými lidovými tradicemi a sami si z vizovického těsta vytvořily vánoční svícínek. Z jejich nadšeného vyprávění bylo vidět, jak se jim výstavka moc líbila. (viz.Fotogalerie)

 

Ve čtvrtek 15.12.2011 si děti v rámci akce Celé Česko čte dětem poslechly poučný zimní příběh O lišce a zajíčkovi, který jim přečetla, maminka od Adámka, paní Guzejová. (viz.Fotogalerie)

 

V pondělí 5.12..2011 se i do školky za námi přišli podívat Mikuláš s andílky a čertíky. Děti jim zazpívaly písničky a dokonce si s Mikulášem a jeho doprovodem zatančily. Každý pak dostal balíček se sladkostmi z rukou andělů i hodného Mikuláše. Děti se písní rozloučily a Mikuláš jim slíbil, že se za námi do školky přijde podívat zase za rok. (viz.Fotogalerie)

 

V pátek 2.12.2011 jsme s rodiči odcházeli od školky a děti se těšily na mikulášské vystoupení u obecního stromu a jeho rozsvícení , ke kterému si připravily netradiční mikulášské koledy a taneční mazurku na písničku Kolíbala bába čerta. I když se venku " čerti ženili " a fičel silný ledový vítr, děti vše na výbornou zvládly a potom jsme si všichni již za doprovodu paní ředitelky ze ZŠ a dětí zazpívali známé vánoční koledy a tímto se naladili na adventní čas. Večer pak na náves přijel Mikuláš za doprovodu andělů a čertů, kteří pak spravedlivě nadělili každému, co mu náleželo. (viz.Fotogalerie)

 

Jelikož je náš nový ŠVP zaměřen na ekologickou výchovu a vztahu k přírodě, rozhodly jsme se pořídit našim dětem malé živé zvířátko - křečka, se kterým by byly denně v kontaktu. Viděly by, jak křeček roste, čím se živý, jak je pilný při stavbě svého pelíšku, jak dokáže být čiperný a zvládá i příkré tobogány, které mu nahrazují přírodní nory, ale je i krásně líně ospalý. Děti malého kamaráda s nadšením přijaly a hned mu vymyslely jméno Ferda. A jelikož jsme po týdnu zjistily, že je to samička, říkáme jí Ferdinandka...a daří se jí velmi dobře...se svým kulatým bříškem a většinou docela naplněnými lícními torbami si udělala útulný pelíšek ve vrchní části klece, v průhledné polokouli, kde na ní všichni vidíme  a pozorujeme její nadměrnou spokojenost. Není to pouze o radosti, ale také o starosti, pravidelně klec čistit, kdy děti velmi rády pomáhají, zajišťovat pestrou stravu a čerstvou vodu. Ale to nám přece stojí za to, když  pak můžeme sledovat, jak se mu skvěle daří. (viz.Fotogalerie)

 

Každou středu naše starší děti ze Sluníček začaly navštěvovat kurzy plavání na bazénu v České Vsi a pod vedením paní lektorky se pomalu učí splývat, potápět, plavat a dalším dovednostem ve vodě. Nejodvážnější z nich dokonce skáčí ze stupínku do hluboké vody. Děti plavání velmi baví a my všichni se radujeme z jejich pokroků. (viz.Fotogalerie)

 

V pondělí 24.10.2011 jsme se s  dětmi od rána těšily na drakiádu - pouštění papírových draků. A když nadešel čas, tak jsme i s rodiči vyrazily na pastviny, kde nastal ten pravý " dračí rej".  Ve vzduchu se během krátké doby objevilo mnoho draků a nejenom děti, ale i dospěláci se radovaly z takovéto podívané. Na závěr sami rodiče pomáhali přidělovat diplomy za nejvýše, nejdéle létajícího a nejpěknějšího doma vyrobeného draka. Kromě dobrůtek, které děti dostaly, si na školní zahradě před odchodem domů mohl každý kdo měl chuť, opéci buřtíka. Den se nám vydařil a děti měly pěkný zážitek. (viz.Fotogalerie)

 

Ve čtvrtek 20.10.2011 shlédly děti u nás ve školce krásné představení pohádky "O Aničce a princi Jakubovi", v němž se zaposlouchaly nejen do poutavého vyprávění pohádkového příběhu a veselých písniček, ale také shlédly doprovod nádherných velkých maňáskových postaviček. (viz.Fotogalerie)

 

Ve středu 19.10.2011 v rámci akce "Celé Česko čte dětem" za námi do školky přišly děti ze ZŠ spolu s p. ředitelkou a měly pro nás připravených několik pohádek i příběhů z dětských knih Mach a Šebestová a Kocourek Modroočko a též krátkou poučnou epizodu ze života zvířat, kde děti poznávaly charaktery a povahy zvířat i lidí. Na závěr si vymalovaly či namalovaly obrázek a ten nejpěknější bude vystaven na nástěnce ve škole.  (viz.Fotogalerie)

 

V pátek 7.10.2011 navštívily děti SVČ Duha, kde se seznámily s rodinkou činčilek, které během roku budeme potravinově podporovat a sponzorovat. Kromě roztomilé zvířecí rodinky, mohly shlédnout křečíky, morčátka, myšky, činčilky a kdo měl odvahu, se zájmem sledoval i hady a chameleony v teráriích. Paní z Duhy řekla dětem mnoho zajímavostí o těchto chovaných zvířátkách i plazech a dokonce děti nechala sáhnout na svlečenou kůži z hada. Za odměnu si děti pohladily morčátko. Dopoledne bylo velmi příjemné a poučné a také děkujeme maminkám p.Šimkové, p.Bílkové a p. Tazbírkové za ochotný doprovod a pomoc s dětmi. (viz.Fotogalerie)

 

Ve středu 5.10.2011 nás čekalo příjemné dopoledne se skřítkem Podzimníčkem z hnutí Brontosaurus a záživným ekoprogramem. Skřítek měl pro děti nachystaných několik úkolů co se zvířátek a přírody týká a děti získaly mnoho nových poznatků a vědomostí, které se dají v životě uplatnit. Poznávaly, že kůra na stromech je různá, hladká i drsná, kolik broučků se pod ní skrývá, podle obrázků určovaly zvířátka, které žijí v lese a jak je o ně postaráno, sbíraly listí a dělaly doupátko pro ježečka... Skřítek Podzimníček nakonec rozdal každému po jablíčku a rozloučil se s námi s tím, že se mu u nás moc líbilo a že nás opět někdy navštíví. (viz.Fotogalerie)

 

V pátek 30.9.2011 jsme s hlavní pomocí pana Hlavatého, tatínka od děvčátek Vanessky a Valerky, založili záhonek, na který pak na jaře vysázíme zeleninu, o kterou se budeme starat. Úkol to byl nelehký, neboť hlína byla hodně mokrá a těžká. Ale děti pomáhaly sbírat drny a odnášet je do kompostéru a zároveň u toho zjistily, kolik žížal a jiného drobného hmyzu žije v hlíně a na povrchu země. Záhonek již máme nachystaný a panu Hlavatému patří velké poděkování. (viz.Fotogalerie)

 

V pátek 23.9.2011 dopoledne jsme v rámci pracovních činností společně poskládaly nové zakoupený kompostér, do kterého budeme po celý školní rok ukládat přírodní odpad a na jaře se pak s dětmi podíváme, jaké změny se v kompostéru udály. A jelikož se zaměřujeme na ochranu přírody jako nepostradatelnou součást našeho života, rozhodly jsme se na naší zahradě společnými silami zasadit stromek-borovičku. Budeme se snažit o ní pečovat a pozorovat, jak nám roste a v naší společnosti prospívá. (viz.Fotogalerie)

 

Ve čtvrtek 22.9.2011 odpoledne jsme se sešly v rámci akce Skřítkové na naší zahradě a děti společně s rodiči ozdobily školní zahradu přírodninami, které děti vytvořily v pracovních činnostech. Donést jakékoli přírodniny byl domácím úkolem dětí a společně s rodiči se ho zhostili na výbornou. Poté děti uložily zbytek přírodnin do všech koutků a zákoutí zahrady pro skřítky jako potravu na zimu a poděkování, že se nám s péčí starají o stromy, keře, trávu a vše živé na naší zahradě. Na závěr si děti zahrály ekologickou hru Co do přírody nepatří, kdy p.učitelky s rodiči vysypali odpadky po celé ploše trávníku a děti tento odpad sbíraly a třídily. Celá akce byla vedena v duchu starosti o přírodu a šetrnému chování k životnímu prostředí a dokonce i počasí nám přálo, kdy se na nás sluníčko jen usmívalo. (viz.Fotogalerie)

 

Aktuality

Začátek školního roku

Slavnostní zahájení nového školního roku 2018-2019 bude v pondělí 3. září 2018 v 7.45 hodin ve vestibulu školy v Písečné. 

Uzavření MŠ

Oznamujeme, že mateřská škola bude uzavřena od 2.7.2018 do 12.8.2018. Školka se opět otevře v pondlěí 13. srpna. 

Zápis do základní školy

Zveme děti a rodiče na zápis do prní třídy ZŠ. V úterý 3. dubna od 14.30 hodin v 1. patře školy. Vezměte rodný list dítěte k nahlédnutí, vyplněný dotazník a přihlášku ke vzdělávání. Pokud formuláře nemáte, dostanete je k vyplnění přímo ve škole. Více informací v oddíle Oznámení. Těšíme se na vás. Mgr. Dana Brašíková, ředitelka školy

Uzavření MŠ v době jarních prázdnin

V době od 5. do 9.3. 2018 bude MŠ Písečná uzavřena. Ve školce proběhnou nutné opravy a sanitární čištění jak místností MŠ, tak ŠJ. Mgr. Dana Brašíková

Začátek školního roku

Srdečně všechny zveme na slavnostní zahájení školního roku 2017-2018. Proběhne v pondělí 4. září v  7.45 hodin ve vestibulu školy. Mgr. D. Brašíková