Tento školní rok jsme se rozhodli zapojit žáky do projektu finanční gramotnosti vtipně nazvané Bez práce nejsou koláče

Každý měsíc budou vzniklé firmy mít úkol. Za splnění úkolu dostanou peníze, které se jim budou ukládat na účtu. Škola, jako pořadatel, bude přidávat částku dotací, ale zároveň bude i odpočítávat daně. Pokud se některý žák rozhodl se nezúčastnit a firmu si nevytvořil, je nezaměstnaný a nemůže se do soutěží zapojovat. Vše ale není ztraceno. Může se v průběhu roku firmu založit a začít pracovat na projektu.

V měsíci září si žáci vytvořili Živnostenské listy ke svým firmám a založili si účty.

V říjnu půjdou nakupovat a musí se přiblížit svým nákupem co nejvíce k dané částce. Paní prodavačka z obchodu ve Studeném Zejfu dohlédne na časový limit 10 minut na nákup a spočítá, co děti mají v košíku. Zároveň dohlédne na to, aby žáci nakupovali sami ve svých skupinkách a dá jim potvrzení a částku, za kterou nakoupili.

V listopadu žáci měli za úkol prostudovat naše bankovky a jednu nakreslit. Museli zároveň popsat osobnost, která na bankovce je a některé ochranné znaky.

Prosinec je ve znamení večírků, tak jsme se i my rozhodli, že si uděláme firemní večírek. Každá firma se má nějak představit. Je povoleno vše – tanec, zpěv, vtipy, poezie a předvedení profese, kterou si vybrali. Bude to zajímavé.

V lednu si skupinky vyrobili penízky na bleší trh.

Zde se v únoru mohli předvést v umění smlouvání na bleším trhu.

V březnu jsme si navzájem ochutnali pomazánky.

V dubnu si spočítají rozpočet čtyřčlenné rodiny a na začátek června je naplánováno závěrečné shrnutí projektu.