Hudebníci z afrického Konga zavítali do Písečné

V úterý 9.4.2024 k nám zavítali hudebníci až z daleké Afriky, přesněji ze státu Demokratická republika Kongo. Nejprve nám povídali o své zemi. Jak se tam žije, jaká zvířata tam žijí. Věděli jste, že národním zvířetem Konga je okapi? My už to víme. Povídali nám o jejich škole. V Kongu, když děti nemohou jít do školy, protože rodiče jsou chudí, jsou velmi smutní, protože to znamená, že se nenaučí číst a psát a nebudou moci v dospělosti pracovat, tím budou patřit opět mezi ty nejchudší. V Konžských školách nejsou školníci ani uklízečky, jejich práci si dělají děti samy. Pokud někdo přijde do školy pozdě, za trest nemůže jít do třídy za dětmi se učit, ale musí hodinu venku pracovat. Zametat, uklízet atd. V Kongu jsou děti šťastné, že mohou chodit do školy a na toto téma májí i svou píseň, kterou si často po cestě do školy a ze školy zpívají. I my jsme si tuto píseň mohli poslechnout.

Nejen, že jsme slyšeli spoustu dalších zajímavostí, ale také jsme se mohli zaposlouchat do rytmu bubnů a zaposlouchat se do zpěvu v cizím jazyce a přesunout se tak do rozpálené Afriky. Aby toho nebylo málo, vyzkoušeli jsme si rytmické tance afrických obyvatel.

Snad se ještě někdy setkáme.

Mgr. Renáta Juříková

To top